skip to content
Milton Ulladulla Bowling Club

Sporting Club Events

43rd ANNUAL WINTER CARNIVAL 2018

The clubs 43rd Annual Winter Carnival has come to an end after another successful year.
Results are in for the 2 week carnival which commenced on the 16th July and the final bowl rolled on Sunday 29th July 2018.

Mixed fours Monday:-
Winners:- Ivan Kurelja/ Di McLeod/ Liz Kortum/ Paul Best;
Runners Up:- Dave Stephenson/ Ron Hatcher/ Margaret Penfold/ Carol Monte;
3rd Place:- Ray Ferry/ Peter Sneddon/ Jan Winter/ Doreen Dickson;
Highest Margin:- Ross Kidson/ Brian Bacon/ Donna Bacon/ Shauna Geraghty.

Men’s pairs Tuesday:-
Winners:- Greg Wale/ Peter Jeffs;
Runners Up:- Rod Potts/ Adrian Knox;
3rd Place:- Bob Boyd/ Joe Lapinski;
Highest Margin:- John Sparke/ Bruce Pendlebury.

Mixed pairs Wednesday:-
Winners:- Ken Parker/ Kathy Douglas;
Runners Up:- Grant Lambert/ Jean Wisby;
3rd Place:- Robert Jordan/ Di Rupp;
Highest Margin:- Eric Bell/ Liz Kortum.

Mixed Triples Thursday:-
Winners:- Mick Sawicki/ Di Sawicki/ Ron Amos;
Runners Up:- Graeme Smith/ Di Smith/ Pat Bourke;
3rd Place:- Gordon Mitchell/ May Ardron/ Pat Ardron;
Highest margin:- Grant Lambert/ Carol Monte/ Brian Turton.

Women’s pairs:-
Winners:-Judy Beesley/ Pam McCloy;
Runners Up:- Roz Jamieson/ Jo Cattley;
3rd Place:- Jan Winter/ Sandra Crimmins;
Highest Margin:- Maree Nathan/ Sandy McDonald.

Men’s triples Saturday:-
Winners:- Ron Hanley/ John Colusso/ Brian Booth;
Runners Up:- Ray Potter/ Allan Watts/Clayton King;
3rd Place:- Wayne Lynch/ Dave Stephenson/ Ron Hatcher;
Highest Margin:- Laurie Etherton/ Graeme McCloy/ Trevor Martin.

Mixed Pairs Monday:-
Winners:-David Mayson/ Liz Kortum;
Runners Up:- Dennis Ogilvie/ Pat Stewart;
3rd Place:-Kerry Vickery/ Graham Allard;
Highest Margin:- Rose Hendry/ Bob Wilson.

Men’s Pairs Tuesday:-
Winners:- Ivan Thompson/ Peter Beesley;
RunnersUup:- Jeff & Allan Watts;
3rd Place:- Doug Ebsworth/ Tony Giannasca;
Highest Margin:- David White/ Rob Morton.

Men’s Triples Wednesday:-
Winners:- Wayne Lynch/ Dave Stephenson/ Ron Hatcher;
Runners Up:- Ray Potter/ John & Nathan Power;
3rd Place:- Bruce Lidbury/ John Fahey/ Noel Downie;
Highest Margin:- Kevin Addison/ Ken Joy/ Graham Allard.

Women’s Triples Wednesday:-
Winners:- Pauline Cripps/ Pat Bourke/ Edna McNamara;
Runners Up:- Dianna Brown/ Joy Dennis/ Ann Hawkins;
3rd Place:- Dianne Smith/ Ethel Van Maanen/ Mary Dauven;
Highest Margin:- Denise Lidbury/Sue Fahey/ Rita Downie.

Mixed Triples Thursday:-
Winners:- Denise Lidbury/ Bruce & Rita Downie;
Runners Up:- Rod Madden/ Mike Weatherall/ Jo Doherty;
3rd Place:- Wayne Lynch/ Jeff Watts/ Paul Carter;
Highest Margin:- Greg & Maggie Wale/ Peter Guthrie.

Mixed Pairs Friday:-
Winners:- the Gibbons;
Runners up:- The Lidburys;
3rd place:-The Huddlestons;
Highest Margin:- RodMadden/ Jo Doherty.

Men’s Pairs Saturday:-
Winners:- Dave Stephenson/ Ron Hatcher;
Runners Up:- Peter Kenny/ Jock Robertson;
3rd Place:- Joe Lapinski/ Bob Boyd;
Highest Margin:- Peter Guthrie/Greg Wales.

Mixed Fours Sunday:-
Winners:- The McDonalds & The Farringtons;
Runners Up:- The Cattleys & The Woottons;
3rd place:- The Downies & The McLeods;
Highest Margin:- The Lidburys/ Elwyn Clark/ Kevin Whalan.

WINNERS MIXED FOURS MONDAY 16TH JULY

WINNERS MIXED PAIRS WEDNESDAY 18TH JULY

WINNERS MIXED TRIPLES THURSDAY 19TH JULY

WINNERS WOMEN'S PAIRS FRIDAY 20TH JULY

WINNERS MEN'S TRIPLES SATURDAY 21ST JULY

WINNERS MIXED PAIRS MONDAY 23RD JULY

WINNERS MEN'S PAIRS TUESDAY 24TH JULY

WINNERS WOMEN'S TRIPLES WEDNESDAY 25TH JULY

WINNERS MEN'S TRIPLES WEDNESDAY 25TH JULY

WINNERS MIXED TRIPLES THURSDAY 26TH JULY

WINNERS MIXED PAIRS FRIDAY 27TH JULY

WINNERS MEN'S PAIR SATURDAY 28TH JULY

WINNERS MIXED FOURS SUNDAY 29TH JULY


website: gdayclubs.com.au

Think! About your choices. Call Gambling Help 1800 858 858.

For the diary